View Single Post
Old 05-07-2011, 02:38 AM   #66
thomass
Wizard
thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.thomass ought to be getting tired of karma fortunes by now.
 
Posts: 1,713
Karma: 2006157
Join Date: Mar 2011
Location: Türkiye
Device: Kindle 5.3.7
a request

thanks

(solved my problem)

I converted an ottoman>turkish dictionary with the help of this tutorial.
also attached in case so also need
Turkish:>

Amazon Kindle için mobipocket (.mobi) formatında Osmanlıca - Türkçe sözlük - lügat, Kindle üzerinde Risale-i Nur okuma için faydalı olabilir( "primary dictionary" olarak kullanmanıza gerek yok,eğer okuduğunuz kitabın dili türkçe olarak belirtilmişse ve başka bir Türkçe sözlük (Türkçeden başka dile çeviren ya da kendi derlediğiniz) yüklemediyseniz, Kindle bu sözlüğü otomatik olarak kullanacaktır. daha fazla bilgi Eğer Kindle Türkçe bir kitapta Türkçe bir sözlük kullanmıyorsa kitabın dili İngilizce (ya da başka bir dil ) olarak tanımlanmıştır; Bu durumda Kitabın dilini Türkçeye Calibrenin <edit metadata> özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz. (Aynı şekilde diğer dildeki kitapları da düzeltebilirsiniz) ).

Foruma yüklediğim Risale-i Nur Külliyatı kitaplarına buradan ulaşabilirsiniz


Mevcut en iyi Risale-i Nur Sözlüğü burada.

Spoiler:


Sözlük denemelerim:

Kindle'da osm-tr (~60000 kelime) sözlüğünü denedim.Risale ile birlikte güzel çalışıyor. Sadece aygıta yüklemeniz yeterli.(sözcüğün ek almış formatlarını anlık gösterimde göstermiyor.Bu kelimeleri yazıp dictionary'ye tıklayın.

RisaleiNurSozlugu.prc(~66000) osm-tr.mobi sözlüğüne risale'deki kelimelerin ( inflection list olarak) eklenmiş halidir. Kelimeleri eklemedeki amaç sözcüğünek almış halini de göstermesi.Ne var ki bu işlemi tamamen otomatik (matlab yardımıyla) yaptığımdan bir miktar (ek almış olan) alakasız sözcükleri de eşlemiş durumda.(imleç sözcük üzerine geldiğinde alakasız bir kelime ve o kelimenin anlamını gösterebilir.)Bunu dikkate alarak kullanın.(Elle düzeltmeler yapılması gerekiyor. Bu konu ile uğraşmak isteyen olursa yardımcı olabilirim)

"sozluk_osmanlıca.prc"(~13000kelime) Risale'den ziyade genel amaçlı. (kaynağı kitabın içinde yazıyor) KindelforPc'de çalıştı. Kindle'da da çalışır herhalde.

osm-tr.mobi
sozluk_osmanlica.prc
RisaleiNurSozlugu.prc


Elinizde daha düzgün çalışan bir osmanlıca-türkçe sözlük varsa bu sayfada paylaşırsanız memnun oluruz.

Last edited by thomass; 03-11-2013 at 05:40 PM. Reason: v5
thomass is offline   Reply With Quote