Register Guidelines E-Books Today's Posts Search

Go Back   MobileRead Forums > E-Book Software > Calibre > Plugins

Notices

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09-12-2021, 01:01 PM   #61
BeckyEbook
Guru
BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.
 
BeckyEbook's Avatar
 
Posts: 692
Karma: 2180740
Join Date: Jan 2017
Location: Poland
Device: Misc
Fixed in 2.2.6.
BeckyEbook is offline   Reply With Quote
Old 09-15-2021, 05:48 PM   #62
oteksamptis
Member
oteksamptis began at the beginning.
 
Posts: 15
Karma: 10
Join Date: Dec 2012
Device: NST
Cześć!

Może tu w końcu zauważysz moją prośbę dotyczącą METAMovera.
Czy można by tę wtyczkę dostosować również do wypełniania innych własnych kolumn? Szczególnie interesuje mnie możliwość dodawania słów kluczowych, ale niezależnie od pobierania etykiet. Tu wolę kategorie. Ale jeśli byłaby taka możliwość, to chętnie bym z niej skorzystał.

Pozdrawiam
oteksamptis is offline   Reply With Quote
Advert
Old 09-15-2021, 07:21 PM   #63
BeckyEbook
Guru
BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.
 
BeckyEbook's Avatar
 
Posts: 692
Karma: 2180740
Join Date: Jan 2017
Location: Poland
Device: Misc
Pamiętam o tym i dorobię tę opcję w wolnej chwili.
BeckyEbook is offline   Reply With Quote
Old 09-16-2021, 01:44 PM   #64
radekama
Junior Member
radekama began at the beginning.
 
Posts: 6
Karma: 10
Join Date: Sep 2021
Device: Kindle
DZIĘKI

Quote:
Originally Posted by BeckyEbook View Post
Fixed in 2.2.6.
Dzięki wielkie
radekama is offline   Reply With Quote
Old 09-17-2021, 04:40 PM   #65
oteksamptis
Member
oteksamptis began at the beginning.
 
Posts: 15
Karma: 10
Join Date: Dec 2012
Device: NST
Dzięki

Quote:
Originally Posted by BeckyEbook View Post
Pamiętam o tym i dorobię tę opcję w wolnej chwili.
Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam i powodzenia
oteksamptis is offline   Reply With Quote
Advert
Old 09-18-2021, 05:31 PM   #66
falsen123
Junior Member
falsen123 began at the beginning.
 
Posts: 5
Karma: 10
Join Date: Nov 2017
Device: pocketbook 624 basic touch
calibre, version 5.27.0
BŁĄD: Brak pasujących wyników: <p>Nie udało się znaleźć żadnej książki pasującej do zapytania. Spróbuj podać <b>mniej szczegółowe</b> dane. Możesz na przykład podać tylko nazwisko autora i jedno słowo z tytułu.<p>Aby zobaczyć więcej informacji, naciśnij „Pokaż szczegóły”.

Running identify query with parameters:
{'title': 'Tamten okrutny wiek', 'authors': ['Bogusław Wołoszański'], 'identifiers': {'isbn': '9788361232209', 'lubimyczytac': '71537'}, 'timeout': 30}
Using plugins: LubimyCzytac (2, 2, 6)
The log from individual plugins is below

****************************** LubimyCzytac (2, 2, 6) ******************************
Found 0 results
Downloading from LubimyCzytac took 1.4349796772003174
--- START ---

Title: Tamten okrutny wiek
Authors: ['Bogusław Wołoszański']

lubimy_czytac_id exists. Not looking for other editions.
------------------------------- BEDA PARSOWANE -------------------------------
LubimyCzytac.pl url: 'https://lubimyczytac.pl/ksiazka/71537/ksiazka'
Failed to make details query: 'https://lubimyczytac.pl/ksiazka/71537/ksiazka'
Traceback (most recent call last):
File "calibre_plugins.lubimyczytac.worker", line 90, in get_details
File "mechanize\_mechanize.py", line 241, in open_novisit
File "mechanize\_mechanize.py", line 313, in _mech_open
mechanize._response.get_seek_wrapper_class.<locals >.httperror_seek_wrapper: HTTP Error 503: Service Temporarily Unavailable

************************************************** ******************************
The identify phase took 1.62 seconds
The longest time (1.434980) was taken by: LubimyCzytac
Merging results from different sources
We have 0 merged results, merging took: 0.00 seconds
falsen123 is offline   Reply With Quote
Old 09-18-2021, 08:27 PM   #67
BeckyEbook
Guru
BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.
 
BeckyEbook's Avatar
 
Posts: 692
Karma: 2180740
Join Date: Jan 2017
Location: Poland
Device: Misc
@falsen123: Jeśli widzimy błąd „Service Temporarily Unavailable” to taka jest prawda. Serwis LC nie działał w momencie sprawdzania danej książki. To sytuacja rzadka i niezależna od wtyczki.
BeckyEbook is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2021, 08:02 AM   #68
falsen123
Junior Member
falsen123 began at the beginning.
 
Posts: 5
Karma: 10
Join Date: Nov 2017
Device: pocketbook 624 basic touch
Quote:
Originally Posted by BeckyEbook View Post
@falsen123: Jeśli widzimy błąd „Service Temporarily Unavailable” to taka jest prawda. Serwis LC nie działał w momencie sprawdzania danej książki. To sytuacja rzadka i niezależna od wtyczki.
Ja tam nie wiem, czy to rzadka sytuacja. Wiem tylko, że jeszcze 5 dni temu działała, a teraz nie działa od piątku. Przeinstalowałem calibre, a efekt nadal ten sam. Sprawdzałem na książkach, które wcześniej miały dodane metadane z LC przez wtyczkę.

Informuje, bo ktoś też może mieć ten sam problem.
falsen123 is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2021, 09:24 AM   #69
BeckyEbook
Guru
BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.
 
BeckyEbook's Avatar
 
Posts: 692
Karma: 2180740
Join Date: Jan 2017
Location: Poland
Device: Misc
Bardzo dziękuję za zgłoszenie, po prostu u mnie działa i nie mam żadnego punktu zaczepienia oprócz przesłanego dziennika.

U mnie działało, gdy widziałam Twój post i działa w tej chwili.

Windows 10 Pro • Calibre 5.27 • LubimyCzytac 2.2.6
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	calibre-lc-proba.png
Views:	176
Size:	86.2 KB
ID:	189325  
BeckyEbook is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2021, 11:54 AM   #70
darbieg
Junior Member
darbieg has learned how to buy an e-book online
 
Posts: 5
Karma: 76
Join Date: Oct 2019
Device: brak
Podobnie:
calibre, version 5.27.0
BŁĄD: Brak pasujących wyników: <p>Nie udało się znaleźć żadnej książki pasującej do zapytania. Spróbuj podać <b>mniej szczegółowe</b> dane. Możesz na przykład podać tylko nazwisko autora i jedno słowo z tytułu.<p>Aby zobaczyć więcej informacji, naciśnij „Pokaż szczegóły”.

Running identify query with parameters:
{'title': 'Profesor i cyjanek', 'authors': ['Jarosław Molenda'], 'identifiers': {'isbn': '9788366730595', 'lubimyczytac': '4960812'}, 'timeout': 30}
Using plugins: LubimyCzytac (2, 2, 6)
The log from individual plugins is below

****************************** LubimyCzytac (2, 2, 6) ******************************
Found 0 results
Downloading from LubimyCzytac took 0.4791836738586426
--- START ---

Title: Profesor i cyjanek
Authors: ['Jarosław Molenda']

lubimy_czytac_id exists. Not looking for other editions.
------------------------------- BEDA PARSOWANE -------------------------------
LubimyCzytac.pl url: 'https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4960812/ksiazka'
Failed to make details query: 'https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4960812/ksiazka'
Traceback (most recent call last):
File "calibre_plugins.lubimyczytac.worker", line 90, in get_details
File "mechanize\_mechanize.py", line 241, in open_novisit
File "mechanize\_mechanize.py", line 313, in _mech_open
mechanize._response.get_seek_wrapper_class.<locals >.httperror_seek_wrapper: HTTP Error 503: Service Temporarily Unavailable

************************************************** ******************************
The identify phase took 0.61 seconds
The longest time (0.479184) was taken by: LubimyCzytac
Merging results from different sources
We have 0 merged results, merging took: 0.00 seconds
darbieg is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2021, 03:48 PM   #71
BeckyEbook
Guru
BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.
 
BeckyEbook's Avatar
 
Posts: 692
Karma: 2180740
Join Date: Jan 2017
Location: Poland
Device: Misc
Naprawdę chciałabym pomóc, ale u mnie działa. Sprawdziłam na trzech różnych komputerach.

Podeślijcie mi konfigurację z pliku LubimyCzytac.pl.json – być może macie włączoną wyjątkową kombinację opcji, którą muszę sprawdzić.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	profesor.png
Views:	175
Size:	102.0 KB
ID:	189330  
BeckyEbook is offline   Reply With Quote
Old 09-20-2021, 11:57 PM   #72
darbieg
Junior Member
darbieg has learned how to buy an e-book online
 
Posts: 5
Karma: 76
Join Date: Oct 2019
Device: brak
LubimyCzytac.pl.json:

{
"Options": {
"appendDateFirstEdition": false,
"appendDateFirstPolishEdition": false,
"appendGenre": false,
"appendID": false,
"appendKeywords": false,
"appendOriginalTitle": false,
"appendPages": true,
"appendRating": false,
"appendRatingCount": false,
"appendSerWyd": false,
"appendTranslation": false,
"appendasTags": 0,
"beforeHorizontalLine": false,
"beforeOtherEditionsAll": false,
"beforeOtherEditionsExist": false,
"beforeOtherEditionsShort": false,
"fastMatch": true,
"maxDownloads": 4,
"maxDownloadsOtherEditions": 3,
"replaceISBN": true,
"selectOtherEditions": false,
"swapNames": false
}
}
darbieg is offline   Reply With Quote
Old 09-21-2021, 02:09 AM   #73
BeckyEbook
Guru
BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.BeckyEbook ought to be getting tired of karma fortunes by now.
 
BeckyEbook's Avatar
 
Posts: 692
Karma: 2180740
Join Date: Jan 2017
Location: Poland
Device: Misc
Dziękuję za opcje. Sprawdziłam Twoje ustawienia i wszystko działa poprawnie.
Może jest jakieś inne czynniki blokują dostęp Calibre do odczytania zawartości strony?
Może masz Windows 11 z włączonymi restrykcyjnymi ustawieniami zapory?
Może antywirus lub jakaś inna aplikacja przeszkadza w dostępie?

Czy w przeglądarce możesz bez problemu otworzyć obie te strony?
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4960812/ksiazka
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4960...esor-i-cyjanek

Już sama nie wiem. To wygląda tak, jakbyście pobierali tak dużo, że sam serwis LC zablokował Wasze IP, ale nigdy nie spotkałam się z taką sytuacją.
BeckyEbook is offline   Reply With Quote
Old 09-21-2021, 03:32 AM   #74
darbieg
Junior Member
darbieg has learned how to buy an e-book online
 
Posts: 5
Karma: 76
Join Date: Oct 2019
Device: brak
Windows 11. Calibre dodane do zapory. IP zmienione. Strony otwierają się, tylko na początku mam: https://e.pcloud.link/publink/show?c...WOHtzr3jaGkdyX
Z innymi źródłami nie ma problemu.
darbieg is offline   Reply With Quote
Old 09-21-2021, 03:40 AM   #75
darbieg
Junior Member
darbieg has learned how to buy an e-book online
 
Posts: 5
Karma: 76
Join Date: Oct 2019
Device: brak
Problemem jest mój operator Internetu T-mobile. Po przełączeniu się na Hotspot z Play problem zniknął.
darbieg is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
improved, lubimyczytac, plugin


Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
[Metadata Source Plugin] BOL.com (NL) Pr.BarnArt Plugins 505 12-14-2023 03:23 PM
[Metadata Source Plugin] ADLIBRIS (SE) Pr.BarnArt Plugins 49 01-11-2021 03:45 PM
[Metadata Source Plugin] LubimyCzytac [PL] jbienko1 Plugins 33 01-23-2017 06:15 AM
[Metadata Source Plugin] Bookradar idlesign Plugins 0 11-03-2014 11:44 PM
[Metadata Source Plugin] DIZZIE_NL Pr.BarnArt Plugins 7 08-11-2014 01:48 PM


All times are GMT -4. The time now is 09:06 PM.


MobileRead.com is a privately owned, operated and funded community.