Quote:
Originally Posted by kjk
The second one costs $229.35. The first one cost $300 million.
Do you think they've made back their investment in AppleTV? iPod HiFi? The Cube?
|
Yep, the cost per unit is flawed as it doesn't include the millions the spent on research and development, just the material and labor cost to build the unit now.
And besides, all products we buy have HUGE markups. That's why you see 50% off sales etc.--most of the time the store is still making a profit on that item, it's just the original price was a huge markup.
Companies exist solely to make big profits, so it's silly to complain about markups. Pay what an item is worth to you personally, and don't worry about price beyond that.