Mogens Klitgaard (23. august 1906 i Valby (København) – 23. december 1945 i Aarhus) var en dansk forfatter.
Hans forældre døde, mens han stadig var barn, og han blev sat i Det Kgl. Opfostringshus. I 1922 kom han i lære i et gartneri i Rødvig, men arbejdet og folkene i gartneriet passede ham ikke, og han stak af for i de følgende 10 år at leve som vagabond, smugler, løsarbejder og meget andet forefaldende over hele Europa.
I 1932 blev han indlagt på Boserup Sanatorium med tuberkulose, og benyttede tiden dér til at skrive sin første roman,
de sindssyges klode (som dog ikke blev udgivet før langt senere) og skrive polemiske indlæg om dansk retskrivning og brugen af store og små bogstaver, og andre småstykker til blade og aviser i årene efter. Han debuterede som trykt romanforfatter med
Der sidder en mand i en sporvogn i 1937, og derefter fulgte flere værker slag i slag, indtil hans virksomhed i det nystiftede Forfatterforbundet nødte ham til at forlægge residensen til Sverige, efter at flere af foreningens bestyrelsemedlemmer var blevet arresteret af besættelsesmagten. Da han kom hjem efter Befrielsen i 1945, havde han planer om at forsøge sig som international journalist, men den gamle tuberkulose, som aldrig helt havde forladt ham, brød voldsomt ud igen, og han døde på Aarhus Amtssygehus lillejuleaften 1945.
Om bogen
En del af Mogens Klitgaards produktion består af kortere prosastykker – noveller, fortællinger, kronikker – som man kan finde rundt om i hans samtids aviser og tidsskrifter. Jeg har her samlet et udvalg, der omfatter det meste af denne del af hans værk.
Indhold:- På skovtur i København
- Flygtning Conchita Mosquera
- Den sidste illusion
- Teddy-smugleren
- Forår på forperronen
- Europæisk efterår
- Fadøl og novembersol
- En søndag for to år siden
- En julefortælling
- Oprør mod kedsommeligheden
- Cosy Corner
- Symaskinen
- Den gamle hat
- Brunkul
- Angående nøgne gæs og natklubinspektører
- Luftlagemeldung
- Interview med Mogens Klitgaard
This work is assumed to be in the Life+70 public domain OR the copyright holder has given specific permission for distribution. Copyright laws differ throughout the world, and it may still be under copyright in some countries. Before downloading, please check your country's copyright laws.
If the book is under copyright in your country, do not download or redistribute this work.
To report a copyright violation you can
contact us here.