Rasmus Villads
Christian Ferdinand
Winther (29. juli 1796 i Fensmark Præstegård ved Næstved – 30. december 1876 i Paris) var en dansk digter og forfatter. Han blev cand. theol. i 1824, men kom aldrig i embede; han ernærede sig i stedet som huslærer i København, hvor han også deltog i studenter- og selskabslivet, og allerede i begyndelsen af 1820'erne fik han optaget digte i tidens dagblade og tidsskrifter. I 1830 arvede han en større sum penge, som han formøblede på en rejse til Italien; årene derefter var præget af pengemangel og en omfattende, men vistnok lidet lukrativ virksomhed som både udgiver, redaktør, oversætter og forfatter – og forelskelser. Det var de sidstnævnte, han omsatte i sine digte, der strømmer over af følelser, erotik, og til tider også ironi. Det var dog først med digtcyklussen
Hjortens Flugt fra 1855, han fik sit store folkelige gennembrud. Hans dårlige økonomi og hans familie tvang ham til at tage ophold i Paris, som han i den grad hadede, og hvor han døde efter en lungebetændelse på den næstsidste dag af året 1876.
Indhold- Et rejseeventyr
Fortælleren besøger under en rejse en tidligere ven fra hans tid på Regensen. Den unge mand, der nu er præst i en lille landsby, fortæller ham om en tidligere fælles bekendt og dennes tragiske skæbne.
- Hesteprangeren
Under svenskekrigene holder de svenske tropper en lille fynsk landsby besat. Besættelsesmagtens anfører, vagtmester Svartberg, forsér sig på en af landsbyens unge piger, og da Svartberg i egne øjne er en Guds gave til kvinderne, kan han naturligvis ikke fatte, at hun ikke falder for ham.
- På landet
Under et besøg hos en gammel kammerat - en godmodig, omend noget naiv landjunker - bemærker fortælleren, at vennen er forelsket og nær ved at gifte sig med en pige, der ikke elsker ham, men nok vil bestemme over ham – mens den yngre søster, en bly og sagtmodig viol, på sin side kaster undselige blikke i hans retning. Han beslutter sig til at gøre noget ved sagen.
Samlingen
Tre fortællinger udkom første gang i 1851; de to første historier havde Winther dog tidligere udsendt i 1839, og de er skrevet allerede omkring 1828.
This work is assumed to be in the Life+70 public domain OR the copyright holder has given specific permission for distribution. Copyright laws differ throughout the world, and it may still be under copyright in some countries. Before downloading, please check your country's copyright laws.
If the book is under copyright in your country, do not download or redistribute this work.
To report a copyright violation you can
contact us here.